środa, 4 lutego 2015

Uroczystości św. Agaty we Włoszech

Święta Agata jest czczona w sposób szczególny we Włoszech, a zwłaszcza w Katanii, na Sycylii, gdzie żyła i gdzie poniosła śmierć męczeńską.






Poniżej zamieszczamy fragmenty wypowiedzi Ojca świętego Franciszka oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch dotyczące zeszłorocznych uroczystości:

“Jest to święto ludowe, o wielowiekowej tradycji na Sycylii, którego echo rozbrzmiewa w całych Włoszech. To manifestacja pobożności, wiary zakorzenionej w ziemi sycylyjskiej, a szczególnie w tej archidiecezji”. Tak skomentował uroczstości związane ze wspomniniem św. Agaty kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Konferencji Episkopaty Włoch.

“To przykład dla całego włoskiego Kościoła – dodał arcybiskup Genui – który pokazuje w jaki sposób wiara i praktyki pobożnościowe względem Jezusa i Matki Bożej mogą inspirować historię i społeczeństwo, zgodnie z wartościami ewangelicznymi i ‘dobrym’ życiem opartym na Ewangelii. Cieszę się, że mogę być tutaj obecny i zachęcam mieszkańców Katanii, aby trwali na tej ścieżce wiary i tradycji”.

Również Ojciec św. Franciszek, na zakończenie audiencji generalnej, nawiązał do wspomnienia św. Agaty, mówiąc: „ [Św. Agata] niech pomoże nam pojąć znaczenie czystości i dziewictwa; wam, drodzy chorzy, niech pomoże przyjąć krzyż w duchowej jedności z Sercem Chrystusowym; i niech zachęca was, drodzy nowożeńcy, do zrozumienia roli kobiety w życiu rodzinnym”.

Św. Agata - nasza Patronka

Agata (etymologicznie: "dobrze urodzona, ze szlachetnego rodu") zwana Sycylijską jest jedną z najbardziej czczonych w chrześcijaństwie świętych. Wiadomości o niej mamy przede wszystkim w aktach jej męczeństwa. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa istniał bowiem zwyczaj, że sporządzano akta męczenników; większość z nich nie doczekała do naszych czasów. Akta męczeństwa Agaty pochodzą dopiero z V wieku.

Według opisu męczeństwa Agata urodziła się w Katanii na Sycylii ok. 235 r. Po przyjęciu chrztu postanowiła poświęcić się Chrystusowi i żyć w dziewictwie. Jej wyjątkowa uroda zwróciła uwagę Kwincjana, namiestnika Sycylii. Zaproponował jej małżeństwo. Agata odmówiła, wzbudzając w odrzuconym senatorze nienawiść i pragnienie zemsty. Trwały wówczas prześladowania chrześcijan, zarządzone przez cesarza Decjusza. Kwincjan aresztował Agatę. Próbował ją zniesławić przez pozbawienie jej dziewiczej niewinności, dlatego oddał ją pod opiekę pewnej rozpustnej kobiety, imieniem Afrodyssa. Kiedy te zabiegi spełzły na niczym, namiestnik skazał Agatę na tortury, podczas których odcięto jej piersi. W tym czasie miasto nawiedziło trzęsienie ziemi, w którym zginęło wielu pogan. Przerażony namiestnik nakazał zaprzestać mąk, gdyż dostrzegł w tym karę Bożą. Ostatecznie Agata poniosła śmierć, rzucona na rozżarzone węgle, 5 lutego 251 r.



Jej ciało chrześcijanie złożyli w bezpiecznym miejscu poza miastem. Papież Symmachus (+ 514) wystawił ku jej czci w Rzymie przy Via Aurelia okazałą bazylikę. Kolejną świątynię w Rzymie poświęcił jej św. Grzegorz Wielki w roku 593. Wreszcie papież Grzegorz II (+ 731) przy bazylice św. Chryzogona na Zatybrzu wystawił ku jej czci trzeci rzymski kościół. Dowodzi to wielkiej czci, jaką otaczano ją w owych czasach. Obecnie ciało Agaty znajduje się w katedrze w Katanii. Wielkiej czci doznają jej relikwie, m.in. welon, dzięki któremu, jak niesie podanie, Katania niejeden raz miała doznać ocalenia. 

W dzień św. Agaty w niektórych okolicach poświęca się pieczywo, sól i wodę, które mają chronić ludność od pożarów i piorunów. Poświęcone kawałki chleba wrzucano do ognia, by wiatr odwrócił pożar w kierunku przeciwnym. W dniu jej pamięci karmiono bydło poświęconą solą i chlebem, by je uchronić od zarazy. Św. Agata jest patronką Sycylii, miasta Katanii oraz ludwisarzy. Wzywana przez kobiety karmiące oraz w chorobach piersi.

W ikonografii św. Agata przedstawiana jest w długiej sukni, z kleszczami, którymi ją szarpano. Atrybutami są: chleb, dom w płomieniach, korona w rękach, kość słoniowa - symbol czystości i niewinności oraz siły moralnej, palma męczeńska, obcięte piersi na misie, pochodnia, płonąca świeca - symbol Chrystusa.

Źródło: http://www.brewiarz.pl/


MODLITWA

Wszechmogący Boże, niech nam wyprosi Twoje miłosierdzie święta Agata, dziewica i męczennica, która podobała się Tobie, dzięki męczeństwu i poświęconej Tobie czystości.
Przez zasługi świętej Agaty, naszej patronki, błagamy Cię Boże, umacniaj nas, abyśmy nie zrażali się nigdy trudnościami i bólem, lecz by nasza miłość hartowana w cierpieniu jak w ogniu rozgrzewała serca innych i wiodła nas do Ciebie.
Wszechmogący Boże, niech święta Agata wstawia się za nami i naszymi bliskimi, wyjednuje nam potrzebne łaski, opiekuje się nami i chroni od wszelkich niebezpieczeństw. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

5 lutego - Uroczystość patronalna Zgromadzenia

Jak co roku, poprzez triduum modlitewne, przygotowujemy się do patronalnego święta naszego Zgromadzenia - wspomnienia św. Agaty. Postać tej świętej była obecna w naszej historii od początku dzieła: Zgromadzenie bowiem swoje pierwsze kroki stawiało przy kościele pod wezwaniem św. Agaty i od samego początku duchowo czuło się związane z tą starożytną męczennicą. 
5 lutego, w dzień wspomnienia św. Agaty, każdego roku dziękujemy Bogu za nasze Zgromadzenie, za naszą Założycielkę i przekazany nam charyzmat, jak również za dar powołania każdej z sióstr. Św. Agacie dziękujemy za orędownictwo i wzór świętości, polecając jej dalszym modlitwom przyszłość naszych wspólnot. Do naszych modlitw i dziękczynienia dołączają się również nasze rodziny, a także podopieczni prowadzonych przez nas domów spokojnej starości oraz dzieci w prowadzonych przez siostry szkół i przedszkoli.



Peregrynacja figury św. Michała Archanioła w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

CZAS MOCY I ŁASKI...



Od 1 do 4 lutego br. peregrynująca po Polsce figura św. Michała Archanioła z Góry Gargano przebywała w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Również my, jak i bardzo liczne tłumy wiernych, uczestniczyłyśmy w tym wyjątkowym wydarzeniu. Prosiłyśmy św. Michała o jego wstawiennictwo i obronę na drodze naszej wiary i powołania, a także powierzałyśmy jego wspomożeniu cały Kościół święty, nasze zgromadzenie i rodziny oraz wszystkie osoby i intencje powierzone naszym modlitwom.



Dzień Życia Konsekrowanego w parafii

W święto Ofiarowania Pańskiego zostałyśmy zaproszone przez księdza proboszcza naszej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie - Łagiewnikach, aby wspólnie z całą wspólnotą parafialną świętować Dzień Życia Konsekrowanego w czasie uroczystej mszy św. Na zaproszenie odpowiedziały wszystkie zgromadzenia zakonne mające swoje domy na terenie parafii (łącznie sześć zgromadzeń żeńskich). W słowach homilii, ksiądz proboszcz podkreślił wartość życia zakonnego w Kościele oraz wyraził wdzięczność i podziękowania wszystkim siostrom za obecność, modlitwę oraz prowadzoną działalność. Po mszy św. zostałyśmy zaproszone na poczęstunek na plebanię, gdzie w gronie księży i sióstr spędziłyśmy w bardzo serdecznej atmosferze bratersko-siostrzany wieczór. 
Księżom duszpasterzom naszej parafii składamy serdeczne Bóg zapłać za zaproszenie i podjętą inicjatywę.



wtorek, 3 lutego 2015

Ferie

Tegoroczny okres świąteczny i noworoczny spędziłyśmy wśród naszych sióstr we Włoszech. Wiele radości dało nam też przebywanie z podopiecznymi prowadzonego przez nasze zgromadzenie domu spokojnej starości w Genui. Wśród modlitewnej refleksji i świątecznej radości nie zabrakło czasu na tradycyjną włoską loterię - tombolę, co na zdjęciach poniżej:



poniedziałek, 2 lutego 2015

2 lutego - Dzień Życia Konsekrowanego

Jak co roku, 2 lutego obchodzimy Dzień Życia Konsekrowanego.W tym roku ma on charakter szczególny z racji ogłoszonego przez Papieża Franciszka Roku Życia Konsekrowanego. Ojciec Święty wezwał osoby konsekrowane do szczególnego świadectwa życia, abyśmy tym świadectwem i radością "obudzili świat". Jakże to wielki dar i zadanie jakiego oczekuje od nas Kościół.

W tym ważnym dla nas dniu, prosimy Was o wsparcie modlitewne w naszych intencjach i w intencji nowych i świętych powołań do zgromadzeń zakonnych, w tym także do naszego Zgromadzenia. Dziękujemy za wszelkie udzielone nam wsparcie i serdeczność.